Łukasz Staniczek

adwokat

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wisła Kraków walczy o życie, zawodnicy rozwiązują kontrakty

Łukasz Staniczek08 stycznia 2019Komentarze (0)

Od kilku tygodni czarne chmury wiszą nad Wisłą Kraków. Niedoszli właściciele nie wywiązali się z warunków umowy zawartej z Towarzystwem Sportowym, wobec czego ta wygasła, a właścicielem klubu (jej jedynym akcjonariuszem) pozostało Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków – na co wskazują adwokat Szymon Kaczmarek i radca prawny Bogusław Leśnodorski, który pomaga Wiśle w posprzątaniu bałaganu prawnego i uzyskaniu licencji na kolejny sezon gry w Ekstraklasie (Zobacz artykuł >>).

Wisła Kraków

W dzisiejszym wpisie chciałbym zwrócić uwagę na inny problem krakowskiego klubu, mianowicie kwestię kontraktów z zawodnikami. Media informują, że właściwie w ciągu kilku najbliższych dni kontrakty zawodników mogą zostać masowo rozwiązane z winy klubu i aktualnie nikt nie ma pojęcia, w jakim składzie osobowym Wisła mogłaby dokończyć sezon 2018/2019.

W czasie piątkowej konferencji prasowej ogłoszono, że kilkunastu zawodników złożyło już w klubie wezwania do zapłaty zaległych pensji, a w przypadku kilku z nich upłynął termin do uregulowania zaległości. W poniedziałek podano informację, że kontrakt za porozumieniem stron rozwiązał Dawid Kort, stając się wolnym zawodnikiem. W podobny sposób z klubem miał się rozstać kilka dni temu Zoran Arsenić.

Co zatem może się stać w przypadku zawodników, którzy wystosowali do klubu wezwania do zapłaty?

Oczywiście mowa tu o zawodnikach, którym klub zalega z płatnością wynagrodzenia za okres co najmniej dwóch miesięcy. Jeżeli wezwali klub na piśmie do zapłaty zaległego wynagrodzenia i zastrzegli, że w razie braku zapłaty całej zaległości w zakreślonym, dodatkowym terminie będą mogli złożyć jednostronne oświadczenie o rozwiązaniu kontraktu, to mają wówczas otwartą drogę do skorzystania z tego właśnie uprawnienia. Szczegóły procedury rozwiązania kontraktu z winy klubu znajdziesz w TYM miejscu.

O ile kierowanie przez zawodników występujących w Ekstraklasie wezwań do zapłaty zgodnie z powyższą procedurą nie jest niczym nadzwyczajnym, to przypadek Wisły Kraków jest wyjątkowy z uwagi na to, że wezwania zawodników Wisły nie przyniosły skutku w postaci uregulowania długów. Piłkarze stają więc przed trudnym wyborem, mogą bowiem:

  • rozwiązać kontrakt z winy klubu,
  • rozwiązać kontrakt za porozumieniem stron,
  • nie skorzystać z przysługującego im prawa, oczekując na dalszy rozwój wydarzeń.

Przykład Dawida Korta czy Zorana Arsenića pokazuje dwie rzeczy

Po pierwsze, decyzja zawodników Wisły wcale nie musi być oczywista i nie wszyscy automatycznie rozwiążą kontrakty z winy klubu. Po drugie, widać na ich przykładzie, w jak fatalnym położeniu znalazł się 13-krotny Mistrz Polski – nie dość, że zmaga się z zadłużeniem liczonym w milionach złotych, to dodatkowo traci za darmo zawodników, których transfery z pewnością pomogłyby podreperować budżet.

W następnym wpisie postaram się przedstawić, jakie konsekwencje niesie ze sobą decyzja zawodnika o sposobie rozwiązania kontraktu. W tym miejscu zaakcentuję jedynie, że warto taką decyzję przemyśleć, a najlepiej zasięgnąć porady adwokata, który wskaże Ci plusy i minusy danego rozwiązania. 

***

Zdjęcie: HENCE THE BOOM

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Łukasz Staniczek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Łukasz Staniczek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokat-staniczek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: