Łukasz Staniczek

adwokat

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Jak rozwiązać kontrakt z winy klubu, gdy opóźnia się z zapłatą wynagrodzenia?

Łukasz Staniczek26 stycznia 2018Komentarze (0)

Sezon rozpoczął się obiecująco. Niektórzy nawet mówili, że zespół osiąga wyniki ponad stan, a dobra passa za chwilę dobiegnie końca. Około 10 kolejki rozgrywek ambitną drużynę (dajmy na to z południa Polski) dopadł kryzys – wysoka porażka na własnym boisku z pewnością zabolała. O ile kolejna przegrana z Mistrzem Polski nikogo nie zdziwiła, następne porażki zaczęły irytować władze klubu. Do tego trener boryka się z kontuzjami kluczowych zawodników, jesienna aura nie sprzyja pełnej koncentracji, a trybuny znowu święcą pustkami tak, że można usłyszeć siarczyste teksty niektórych z najbardziej zatroskanych fanów.

Po kolejnej (trzeba przyznać – pechowej) porażce niecierpliwy prezes nie wytrzymuje i w imieniu zarządu oświadcza, że do odwołania zostają wstrzymane wypłaty pensji wszystkim zawodnikom pierwszego zespołu. Pomimo podjęcia tak radykalnych kroków gra zespołu nie ulega poprawie, a przecież klub nie płaci już od 3 miesięcy. W pewnym momencie atmosfera w klubie staje się nie do zniesienia i coraz częściej słychać w szatni głosy o chęci rozwiązania kontraktów. Nie do końca jednak wiadomo, jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami PZPN.

W tym przypadku procedurę jednostronnego rozwiązania kontraktu z winy klubu przewiduje art. 8 ust. 3 lit. a uchwały Zarządu PZPN – Minimalne Wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej (dla ułatwienia nazwijmy uchwałę „Minimalnymi wymaganiami”). Otóż, zgodnie z tym przepisem…

zawodnikowi przysługuje prawo do jednostronnego rozwiązania kontraktu z winy klubu poprzez oświadczenie złożone klubowi w formie pisemnej pod rygorem nieważności, jeżeli klub opóźnia się z zapłatą na rzecz zawodnika wynagrodzenia indywidualnego należnego mu z tytułu profesjonalnego uprawiania piłki nożnej za okres co najmniej dwóch miesięcy, pod warunkiem, iż po upływie tego okresu zawodnik wyznaczy pisemnie klubowi dodatkowy termin zapłaty, nie krótszy niż 14 dni, z zastrzeżeniem, iż brak zapłaty zaległości w pełnej wysokości spowoduje możliwość skorzystania z prawa do jednostronnego rozwiązania kontraktu z winy klubu.

Rozwiązanie kontraktu przebiega zatem w następujących etapach, przy czym pamiętaj, że żaden z nich nie może zostać pominięty!

1. Klub opóźnia się z zapłatą na rzecz zawodnika wynagrodzenia za okres co najmniej dwóch miesięcy;

2. Po upływie tego okresu zawodnik kieruje do klubu pisemne wezwanie do zapłaty zaległego wynagrodzenia;

3. W wezwaniu do zapłaty zostaje wyznaczony dodatkowy termin, w jakim klub ma  uregulować zaległość w pełnej wysokości, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 14 dni;

4. W wezwaniu zostaje również zawarte zastrzeżenie, iż brak zapłaty zaległości w pełnej wysokości spowoduje możliwość skorzystania z prawa do jednostronnego rozwiązania kontraktu.

Jeżeli zawodnik nie otrzymał zaległego wynagrodzenia w pełnej wysokości podanej w wezwaniu do zapłaty, dalsze wskazówki zawiera art. 8 ust. 6-9 Minimalnych wymagań:

5. Zawodnik składa klubowi oświadczenie o jednostronnym rozwiązaniu kontraktu z winy klubu – listem poleconym za potwierdzeniem odbioru bądź drogą mailową na adres klubu wskazany w kontrakcie;6

6. Oświadczenie zawodnika musi być jednocześnie złożone organowi prowadzącemu rozgrywki – również listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub drogą mailową;

7. W terminie 7 dni od dnia doręczenia oświadczenia klubowi przysługuje prawo złożenia do Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych wniosku o ustalenie bezskuteczności oświadczenia zawodnika lub wniosku o ustalenie prawa  do odszkodowania za złożenie oświadczenia z naruszeniem przepisów Minimalnych wymagań;

8. Jeżeli klub nie skorzystał z powyższego prawa – oświadczenie o rozwiązaniu umowy staje się skuteczne, czyli kontrakt został rozwiązany. W przeciwnym razie sprawę rozstrzyga Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych.

Sprawa rozwiązania kontraktu z winy klubu nie jest aż tak prosta, jak się mogło wydawać, nie wystarczy bowiem wysłanie do klubu krótkiego komunikatu pt. „Rozwiązuję umowę z powodu braku płatności wynagrodzenia”. Zanim Zawodniku poprosisz agenta o pomoc w znalezieniu nowego chlebodawcy, zapoznaj się z procedurą rozwiązania kontraktu, bo Twoje oświadczenie złożone z naruszeniem przepisów może skończyć się nawet zapłatą odszkodowania na rzecz klubu. A najlepiej zwrócić się w tym zakresie do adwokata.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Łukasz Staniczek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Łukasz Staniczek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adwokat-staniczek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: